Ing. Andrej Kolář

Hledáš-li štěstí a krásu, otevři své oči a srdce dokořán a nehledej daleko ...
+420 777 883 359
simkara@seznam.cz

Diskusní téma: Vědomý dotyk jako cesta k druhému člověku....

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vědomý dotyk jako vědomá komunikace s druhým člověkem....

18.11.2014 10:37

 

Poslední dobou stále častěji narážím na pojem "VĚDOMÝ DOTYK" , který se používá hlavně ve spojitosti s masážemi a partnerským životem. Myslím si, že tato "životní komunikační dovednost" je jednou z univerzálních cest ke spokojenějšímu životu a tak se pokusím Vám nabídnout, jak pojem "VĚDOMÁ KOMUNIKACE" šířeji vnímám.
 
Pokud se dostaneme do kontaktu s jinou osobou a chceme s ní navázat autentický a oboustranně přijatelný kontakt, tak bychom asi měli použít princip vědomého dotyku:  
 
1. Přistoupuji k jinému pomalu a nejprve na takovou "vzdálenost", kterou je on v danou chvíli schopen bez problémů přijmout. Bedlivě sledujin jeho "řeč těla" a naslouchám jí a adekvátně reaguji.
 
2. Navážu citlivě oční kontakt a vnímám, co druhá osoba vysílá a v jakém je rozpoložení a pokusíme se co nejlépe na ni "naladit".
 
3. Pomalu "přistupuji blíž" tak blízko, aby naše komunikace byla osobní, ale aby jsme se cítili oba bezpečně a postupně "předávám svůj záměr" v souladu s jeho rozpoložením a s neustálou kontrolou, zda je tento záměr správně přijímán a chápán.
 
4. Pokud cítím, že tomu tak není, zastavím se a zvolím jinou cestu, tempo nebo způsob a zkusím to znovu. Důležité je, abychom byli schopni přizpůsobit své tempo a způsob komunikace druhému člověku tak, aby byl schopen vnímat co nejlépe náš záměr a byl co nejvíce v souladu s naším pohledem na realitu a obsahem naší "prosby". Druhá osoba by neměla mít pocit, že je k něčemu tlačena a měla by mít dost času na to, aby vše zpracovala a mohla dobrovolně přijmout....
 
5. Respektuji tempo přijetí a to i za cenu, že budu muset komunikaci přerušit .....